Odisha news

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି : ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଏହି ୧୦ ଟି ନୀତିକୁ ନିହାତି ମାନିବା ଜରୁରୀ, ବଦଳିଯିବ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଜୀବନ

0

ଆମ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ରେ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିର ଖୁବ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି l କାରଣ ମଣିଷ ଜୀବନକୁ ଠିକ ଭାବରେ ଗଢି ତୋଳିବା ପାଇଁ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ର ଖୁବ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଥାଏ l ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଜାଣିବା ମଣିଷକୁ ଗୋଟିଏ ସମ୍ମାନ ପଦରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ କେଉଁ ନୀତି ଗୁଡିକର ପ୍ରୟୋଜନ ରହିଛି l

* କ୍ରୋଧ ମଣିଷର ବିନାଶର କାରଣ ଅଟେ l ତେଣୁ କ୍ରୋଧକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅନୁଚିନ୍ତା ନିହାତି ଜରୁରୀ l ସର୍ବଦା ଶାନ୍ତ ମନରେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ l

* ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ଜୀବନ ରେ ଅନୁଶାସନ ନିହାତି ଜରୁରୀ l ଅନୁଶାସନ ବିହୀନ ମଣିଷ ର ଜୀବନ ଅବାଟରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ l ତେଣୁ ସର୍ବଦା ଅନୁଶାସନ ଜରୁରୀ l

* ଆଳସ୍ୟ ହେଉଛି ସଫଳତାର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବାଧକ l ଆଳସ୍ୟ ପରାୟଣ ବ୍ୟକ୍ତି କଦାପି ଜୀବନ ରେ ଆଗକୁ ବଢି ପାରି ନଥାଏ l ସେ ସର୍ବଦା ନିଜକୁ ଆରାମ ଦେଇ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ଚାହିଁଥାଏ l

* ପ୍ରତିଟି ମଣିଷ ଜାଣି ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ଯେଉଁ ଧୋକା ଅନ୍ୟକୁ ଦେବ ତାର ଫଳାଫଳ ନିହାତି ତମକୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ l ଧୋକା ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ନିକଟରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥାଏ l

* ଅହଂକାରୀ ମଣିଷ ସର୍ବଦା ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିବାକୁ ଚାହେଁ ଓ ଅହଂକାର ର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ସେ ନିଜର ସ୍ଥିତି ଭୁଲି ଯାଇଥାଏ l କାରଣ ମଣିଷ ଜୀବନ କ୍ଷଣସ୍ଥାୟୀ, ତେଣୁ କଦାପି କୌଣସି କଥାକୁ ନେଇ ଅହଂକାର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ l

* ଲୋଭ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ l  ଲୋଭ ମଣିଷକୁ ବିପଥଗାମୀ କରାଇଥାଏ ଓ ଖରାପ ବାଟରେ ପରିଚାଳିତ କରାଏ l

* ଜୀବନ ରେ ସବୁଠୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଟେ ଶିକ୍ଷା l କାରଣ ଶିକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ଯେଉଁ ମଣିଷ ଜ୍ଞାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ତାହା ତାକୁ ସମ୍ମାନ ଓ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରାଇଥାଏ l ସମାଜରେ ସର୍ବଦା ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ଥାନ ଊର୍ଧ୍ୱରେ l

* ଜୀବନରେ ସବୁବେଳେ ମଣିଷ ଅଳ୍ପ ବହୁତେ ଭୁଲ କରିଥାଏ l କିନ୍ତୁ ସେହି ଭୁଲ ରୁ ଆମକୁ ସଠିକ ଜିନିଷ ଜାଣିବାର ଅଛି l ତେଣୁ ଭୁଲ କୁ ସୁଧାରିବା ଆବଶ୍ୟକ l

* ଗୋଟିଏ ଭଲ ବନ୍ଧୁର ସ୍ଥାନ ସର୍ବଦା ଉର୍ଦ୍ଧରେ l ଜୀବନରେ ସବୁବେଳେ ଭଲ ସାଙ୍ଗଟିଏ ବାଛିବା ଆବଶ୍ୟକ l  କାରଣ ସାଙ୍ଗମାନେ ଜିବନର ପ୍ରକୃତ ପୁଞ୍ଜି ଅଟନ୍ତି l

* କ୍ଷମତା ବଳରେ ମଣିଷ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢିଥାଏ l ତେଣୁ ସର୍ବଦା ନିଜ କ୍ଷମତାକୁ ଆକଳନ କରିବା ଜରୁରୀ l କ୍ଷମତା କୁ ଆକଳନ ନକରି ଆଗକୁ ବଢିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ l

Leave A Reply

Your email address will not be published.