Odisha news

୩୯୩୫ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ଖସିଲା ସେନ୍‌ସେକ୍ସ,୧୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ନିବେଶକ ହରାଇଲେ

0

କରୋନା ମୁକାବିଲା ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବାରୁ ନିବେଶକମାନଙ୍କ ମନୋବଳ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଆଜି ସବୁ ପ୍ରକାର ସେୟାର ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା। ଆର୍ଥିକ କଂପାନିଗୁଡ଼ିକର ସେୟାର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଥିଲା। ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ ବଜାରରେ କାରବାର ଆରମ୍ଭ ହେବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ସେନ୍‌ସେକ୍ସରେ ୨୭୦୦ ପଏଣ୍ଟ୍‌ରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା। ନିୟମ ଅନୁସାରେ ସେନ୍‌ସେକ୍ସରେ ୧୦% ହ୍ରାସ ଘଟିଲେ କାରବାରକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଏ। ସେହି ନିୟମକୁ ପାଳନ କରି ୪୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାରବାର ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଷ୍ଟକ୍‌ ବଜାର ଖୋଲିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ତାହା ଆହୁରି ବିଗିଡ଼ିଥିଲା। ବିଗତ ୧୦ ଦିନ ଭିତରେ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ ବଜାରରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ଲାଗି କାରବାର ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୯ ମେ’ରେ ଶେଷ ଥର ଲାଗି ଷ୍ଟକ ବଜାର କାରବାର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।

କରୋନା ଝଡ଼ରେ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ ବଜାର ଦୋହଲିଯାଇଛି। ସେନ୍‌ସେକ୍ସର ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ପ୍ରାୟ ୪୦୦୦ ପଏଣ୍ଟ୍‌ର ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏଥି ସହିତ କିଛି ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ନିବେଶକମାନେ ୧୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହରାଇଛନ୍ତି। ଆଜି ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ ବଜାରର ସେନ୍‌ସେକ୍ସ ୩୯୩୫ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ହ୍ରାସ ପାଇ .୨୫,୯୮୧ ପଏଣ୍ଟ୍‌ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ସେହିପରି, ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ର ନିଫ୍‌ଟିରେ ୧୧୩୫ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି ଓ ତାହା ୭୬୧୦ ପଏଣ୍ଟ୍‌ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି।
Leave A Reply

Your email address will not be published.