Odisha news

ଅନୁଗୁଳ-ସୁକିନ୍ଦା ରେଳ ଲାଇନ ପ୍ରକଳ୍ପର ପରିଚାଳନା ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ (O&M) ଚୁକ୍ତିନାମା

0
❶ ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ ଏବଂ ଅନୁଗୁଳ-ସୁକିନ୍ଦା ରେଳ ଲିମିଟେଡ୍ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଵାକ୍ଷର |

❷ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ବୁଢ଼ାପଙ୍କ ଓ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବାଘୁଆପାଳ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟରେ 98.70 କି.ମି. ବ୍ରଡ ଗେଜ୍ ରେଳ ଲାଇନର ପରିଚାଳନା ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ |

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଶ୍ରୀ ରୂପ ନାରାୟଣ ସୁନକରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରେଳପଥର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ରେଳ ସଦନରେ ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ ଏବଂ ଅନୁଗୁଳ-ସୁକିନ୍ଦା ରେଳ ଲିମିଟେଡ୍ (ଏଏସଆରଏଲ) ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଗୁଳ-ସୁକିନ୍ଦା ରେଳ ଲାଇନ ପ୍ରକଳ୍ପର ପରିଚାଳନା ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ (ଅପରେସନ୍ ଆଣ୍ଡମେଣ୍ଟେନାନ୍ସ O&M) ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି |

ଏହି ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ ଏଏସଆରଏଲର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଦିଲୀପ କୁମାର ସାମନ୍ତରାୟ ଏବଂ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ମୁଖ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରବନ୍ଧକ (ପଣ୍ୟ) ଶ୍ରୀ ଏଚ୍ ଏଲ. ଲୁଆଙ୍ଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ କରାଯାଇଅଛି | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରେଳପଥର ଅତିରିକ୍ତ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଶ୍ରୀ ଶରଦ କୁମାର ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଭାଗିଦାରୀ ମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ |

ଓଡ଼ିଶାର ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ବୁଢ଼ାପଙ୍କ ଷ୍ଟେସନ ଓ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବାଘୁଆପାଳ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟରେ 98.70 କି.ମି. ବ୍ରଡ ଗେଜ୍ ରେଳ ଲାଇନର ପରିଚାଳନା ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଅନୁଗୁଳ-ସୁକିନ୍ଦା  ରେଲୱେ ଲିମିଟେଡ୍ କୁ ରେଳ ବିକାଶ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍ (RVNL) ମାଧ୍ୟମରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଏସପିଭିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି |

ଏହି ନୂତନ ରେଳ ଲାଇନ ଓଡ଼ିଶାର ଲୌହ ପଥର ସମୃଦ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳ (ଜୋଡା-ବଡ଼ବିଲ) ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଗୁଳ ଅଞ୍ଚଳର ଇସ୍ପାତ ଏବଂ ସ୍ପଞ୍ଜ ଲୁହା ଶିଳ୍ପ ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବ | ଏହା ମଧ୍ୟ ସୁକିନ୍ଦା ଅଞ୍ଚଳର କଳିଙ୍ଗ ନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ସହିତ କୋଇଲା ଭିତ୍ତିକ ଥର୍ମାଲ୍ ପାୱାର୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଲଚରର କୋଇଲା ଖଣି ବେଲ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ଗମନାଗମନ ମୁକ୍ତ ବିକଳ୍ପ ମାର୍ଗ ଯୋଗାଇ ପାରିବ | ଏହି ନୂତନ ଲାଇନ ଅନୁଗୁଳ ଅଞ୍ଚଳର ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା, ନାଲକୋ ଏବଂ ଓଡିଶାର କଳିଙ୍ଗ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ କ୍ଲଷ୍ଟର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହେବ |

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଏବଂ ଧାମରା / ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ | ଦୂର ଓ ବ୍ୟୟ ବହୁଳ ଖଡ଼ଗ୍ପୁର ମାର୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତେ ତାଳଚେର-ସମ୍ବଲପୁର-ଝାରସୁଗୁଡା ମାର୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ କଳିଙ୍ଗ ନଗର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ଇତ୍ୟାଦି ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉତ୍ପାଦ ପଠାଇବା ମଧ୍ୟ ସମୟ ଉପଯୋଗୀ ଏବଂ ଶସ୍ତା ହେବ |

1998-99 ମସିହାରେ 98.70 କିଲୋମିଟର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ 2009 ରେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା | ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୈଷୟିକ ସମାଧାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର 2022 ସୁଦ୍ଧା 2440 କୋଟି ଟଙ୍କାର ରେଳପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି |

Leave A Reply