ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଫ୍ଲାଏ ଆସ (କଳକାରଖାନାରୁ ନିର୍ଗତ ପାଉଁଶ) ପରିବହନ I

 ୫୮ ୱାଗନ ବିଶିଷ୍ଟ ଫ୍ଲାଏ ଆସ ବୋଝେଇ ଏକ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଟ୍ରେନ ମେରାମଣ୍ଡଳୀ ସାଇଡିଂ ରୁ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଯାତ୍ରା କଲା I

 ବ୍ୟବସାୟ ବିକାଶ ୟୁନିଟ୍ (BDU) ଅଧୀନରେ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ |

 40% ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି |

କୋଭିଡ -19 ଏକ ଆହ୍ୱାନ ଭାବେ ପରିଗଣିତ କରି ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ମାଲ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବଢ଼ବା ଦେବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ହାତକୁ ନେଇଛି। ଏହି ମିଶନ ମୋଡରେ, ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳ ଉଭୟ ଶୁଳ୍କ ଏବଂ ଅଣ ଶୁଳ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି |

ଭାରତୀୟ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରେଳବାଇର ଅଂଶ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟବସାୟ ବିକାଶ ୟୁନିଟ୍ (ବିଡିୟୁ) ମାଧ୍ୟମରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ସହ ନିକଟତର ହୋଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଅଣ-ବହୁଳ ସାମଗ୍ରୀ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସାମଗ୍ରୀ କି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପରିବହନ ହୋଇପାରିବ।

ଏହି ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକ ରେଳଦ୍ୱାରା ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାର ଉତ୍ପାଦ ପରିବହନ ପାଇଁ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପଗୁଡିକୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁ ଗୁଡିକ ବର୍ତମାନ ସଡକ ପଥରେ ପରିବହନ କରାଯାଉଅଛି | ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ, ବିଡିୟୁ ଅଧୀନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ମାଲ ପରିବହନରେ 40% ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହି ଆଧାରରେ ଆଜି ତା 15 ସେପ୍ଟେମ୍ବର, 2020 ରେ ମେରାମଣ୍ଡଳୀରେ ଥିବା ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ ବିଏସ୍ଏଲ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ସାଇଡିଂରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ 58 ୱାଗନ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ପଣ୍ୟବାହୀ ଟ୍ରେନ ଦ୍ୱାରା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସଂକ୍ରାଏଲ ସ୍ଥିତ ଆମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟ ଇଷ୍ଟର୍ନ ଲିମିଟେଡ୍କୁ ଫ୍ଲାଏ ଆସ ପରିବହନ କରାଯାଇଅଛି I

ଫ୍ଲାଏ ଆସ ବା ପାଉଁଶ ହେଉଛି ଏକ ସୂକ୍ଷ୍ମ ପାଉଡର ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ପଲଭରାଇଜଡ୍ କୋଇଲା ଜଳାଇବାର ଏକ ଉପ-ଉତ୍ପାଦ ଅଟେ | ଫ୍ଲାଏ ପାଉଁଶ ହେଉଛି ଏକ ପୋଜଜୋଲାନ୍, ଏକ ପଦାର୍ଥ ଯାହା ଆଲୁମିନିୟସ୍ ଏବଂ ସିଲିସିଅସ ପଦାର୍ଥ ଧାରଣ କରିଥାଏ ଯାହା ଜଳର ଉପସ୍ଥିତିରେ ସିମେଣ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଚୂନ ଏବଂ ପାଣି ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହେଲେ ଫ୍ଲାଏ ପାଉଁଶ ପୋର୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସିମେଣ୍ଟ ପରି ଏକ ଯୌଗିକ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଫ୍ଲାଏ ପାଉଁଶକୁ ଅନ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଦ୍ୱାରା ମିଶ୍ରଣ ଯୋଗୁଁ ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଯଥା ମିଶ୍ରିତ ସିମେଣ୍ଟ, ମୋଜାଇକ୍ ଟାଇଲ୍ ଏବଂ ହୋଲୋବ୍ଲକ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ | ଯେତେବେଳେ କଂକ୍ରିଟ ମିଶ୍ରଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଫ୍ଲାଏ ପାଉଁଶ କଂକ୍ରିଟ ଶକ୍ତି ଏବଂ ପୃଥକତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ସାଧନ କରିବା ସହଜ କରିଥାଏ |

ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁର ପୁନ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋ ଶିଳ୍ପ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଶିଳ୍ପକୁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ, ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ବ୍ୟବସାୟ ବିକାଶ ୟୁନିଟ୍ ଶିଳ୍ପକୁ ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦ୍ୱାରା ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି | ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ସହିତ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ବ୍ୟବସାୟ ବିକାଶ ୟୁନିଟ୍ ଦ୍ୱାରା ବାରମ୍ବାର ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା ଉପରେ; ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲୁଥିବା ପାରମ୍ପାରିକ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ରେଳବାଇର ପାନ୍ୟ ପରିବହନ ଅଂଶକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଭିନ୍ନ ଅଣ-ବଲ୍କ ସାମଗ୍ରୀ ଟ୍ରାଫିକ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଉପାୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here