Odisha news

ଜିଲ୍ଲାରେ ଥମୁନି ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା : ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ୧୨ କିମି ଭାରରେ ବୁହା ହେଲେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା

0

ରାୟଗଡା,୨୭ ୫ , Rabindra Patkhandal : ପୁଣି ଥମୁନି ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ୧୨ କିମି ବାଟ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ ଧରି ନଈପାର ହୋଇ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲେନ୍ସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଳାରେ ଥମୁନି ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦିନକୁ ଦିନ ଏହା ଉଗ୍ରଋପ ନେବାରେ ଲାଗିଛି କେତେବେଳେ ନଦିଘାଟ ବାଲିପଟରେ ଆଉ କେତେବେଳେ ଚାଷ ଜମିରେ ଗର୍ଭବତୀ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଉଥିବାର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଜି କାଶିପୁର ବ୍ଲକର ମାଣ୍ଡିବିଶି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲେଖାପାଇ ଗ୍ରାମର ଗର୍ଭବତୀ ସୁନ୍ଦରୀ ମାଝୀ ଯାହାକି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହୁଥିବା ବିକାଶର ନାରାକୁ ଅଙ୍ଗୁଳି ନିଦେ୍ର୍ଧଷ କରୁଛି ଜିଲ୍ଲାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ହିଁ ନୁହେଁ ଗମନାଗମନ ମଧ୍ୟ ଏକ ଅନୁରୂପ ଫଳରେ ରାସ୍ତା ଥିବା ଗ୍ରାମକୁ ପଂହଚି ପାରୁନି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା

ତେଣୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏକ ଦୁଃଖଦାୟକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଏମିତି ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଟିଚାଲିଛି ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନାହିଁ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନ କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଆସୁଥିବା ନଜରକୁ ଆସୁଛି  ଯାହାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଆଜି କାଶୀପୁର ବ୍ଲକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି  କାଶୀପୁର ବ୍ଳକ ମାଣ୍ଡିବିସି ପଂଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲେକାପାଇ ଗ୍ରାମର ୨୩ବର୍ଷୀୟା ଗର୍ଭବତୀ ସୁନ୍ଦୁରୀ ମାଝଙ୍କୁ ଭାରରେ ବୋହି କାଶୀପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅଣାଯାଇଛି 

ଘଟଣାରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଆଜି ସୁନ୍ଦୁରିଙ୍କର ଗର୍ଭ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥିଲା  ତେବେ ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ପରିବାରବର୍ଗ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ  ସମ୍ପର୍କରେ ଆଶାକର୍ମୀ ଚଂଚଳା ମାଝି ଏଏନଏମ ସୀତା ନାୟକଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା  ଉଭୟେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ  କିନ୍ତୁ ରାସ୍ତାର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଗାଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପହଞ୍ଚିପାରିଲଶନାହିଁ ଆମ୍ମୁଲାନ୍ସ ପୁଟେସୁ ଗାଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସି ଅଟକିଯାଇଥିଲା  ଫଳରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ଷ୍ଟେଚରରେ ଦୋଳା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପରିବାର ଲୋକେ, ସାହିଭାଇ  ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ଭାବେ ସୁନ୍ଦୁରିଙ୍କୁ ବୋହି ଆଣିଥିଲେ  ଲେକାପାଇ ଗାଁ ଠାରୁ ୧୨ କିଲୋମିଟର ଜଙ୍ଗଲ ରାସ୍ତା ନାଳ ଝରଣା ପାର କରାଇ ପୁଟେସୁ ଗାଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଣାଯାଇଥିଲା 

ସେଠାରୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ କାଶୀପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆଣି ଭର୍ତି କରାଯାଇଛି  ସେଠାରେ ସୁନ୍ଦୁରିଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିବା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି  ୧୨ କିଲୋମିଟର ପାହାଡ଼ିଆ ରାସ୍ତାରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ବୋହି ଆଣିବା କେତେ କଷ୍ଟଦାୟକ ତାହା ସ୍ୱଚକ୍ଷୁରେ ନଦେଖିଲେ ବିଶ୍ୱାସ ହେବନାହିଁ  ତେବେ ବାରମ୍ବାର ଏହିଭଳି ଘଟଣା ଘଟୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ  କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରିଲିକ୍ଷିତ ହେଉନାହିଁ ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜିଲ୍ଳା ମୁଖ୍ୟ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚିକିସôାଧିକାରୀ ଡାକ୍ତର ଆର୍ତ୍ତବନ୍ଧୁ ନାୟକଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ରାସ୍ତାଘାଟ ଥିବା ଗାଁରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପଂହଚି ପାରୁଥିବା ବେଳେ ରାସ୍ତାଘାଟ ଥିବା ଗ୍ରାମକୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଇବାରେ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ

              

Leave A Reply

Your email address will not be published.