Odisha news

୮ରୁ ଖୋଲିବ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳ :ଏକସଙ୍ଗେ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍ – ମୂର୍ତି , ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଓ ପ୍ରସାଦ ବାଂଟିବା ମନା

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୫ ଜୁନ୍  : କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ୮ତାରିଖରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ଲୋକମାନେ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ।  ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଭକ୍ତ ଏକ ସମୟରେ ମନ୍ଦିରରେ ଏକାଠି ହେବେ ନାହିଁ । ଫାଟକରେ ଲୋକଙ୍କ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରବେଶ ପୂର୍ବରୁ ହାତ ଏବଂ ପାଦ ସାବୁନ ଧୋଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ । ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରେ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲେ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳରେ ଥିବା ମୂର୍ତି, ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକୁ ଛୁଇଁବା ନିଷେଧ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରସାଦ ମଧ୍ୟ ବଂଟନ କରାଯିବ ନାହିଁ ।
ତାଲା ବନ୍ଦ କୋହଳ କରାଯିବା ସ୍ୱରୂପ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜୁନ୍ ୮ ରୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରଣାଳୀ (ଏସଓପି) ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଅଧୀନରେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଚଳରେ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ବନ୍ଦ ରହିବ । ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନରେ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ନିୟମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏସଓପିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସଂକ୍ରମଣର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିସ୍ତାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନରେ ଗାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ବରଂ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ଭଜନ ବଜାଯାଇପାରିବ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜନ ପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ ପ୍ରସାଦ ବଂଟନ ଏବଂ ପବିତ୍ର ଜଳ ଛିଂଚିବା ପରି ଜିନିଷକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଜୁନ୍ ୮ ରୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମନ୍ଦିର, ଗୁରୁଦ୍ୱାର, ଚର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ମସଜିଦ ପରି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.