Odisha news

ଚୀନରେ ଏକା ସମୟରେ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଡ଼ି ଦିଆଯାଉଥିବା ସଂଦେହ, ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ଚିତ୍ରରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁମାନ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚୀନରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିଚାଲିଛି । ଚୀନ ସରକାରଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଏହା ୯୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି । ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଚୀନ ସରକାର ପ୍ରକୃତ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଉଛନ୍ତି । ପ୍ରକୃତରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଲେଣି ।

କିଛିଦିନ ତଳେ ଏହି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨୫ ହଜାର ବୋଲି ଚାଇଓ୍ଵାନର ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ କହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଚୀନ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲା । ତେବେ ଚୀନର ସ୍ଥିତି ସଂପର୍କରେ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରମାଣ ହାତରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ପ୍ରମାଣରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଚୀନରେ ହଜାର ବଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଏକା ସମୟରେ ପୋଡ଼ିଦିଆଯାଉଛି ।

INTELWAVE🌊@inteldotwav

Data from http://windy.com  shows a massive release of sulfur dioxide gas from the outskirts of Wuhan, commonly associated with the burning of organic matters. Levels are elevated, even compared with the rest of China.

View image on Twitter
12.6K people are talking about this
ସାଟେଲାଇଟ ଚିତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଚୀନର ଉହାନ ସହରରେ ହଠାତ ସଲଫର ଡାଇରକ୍ସାଇଡ୍‌ ନିର୍ଗମନ ପ୍ରାୟ ୨୧ ଗୁଣ ବଢିଯାଇଛି । ଉହାନର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ରହୁଥିବା ସଲଫର ଡାଇରକ୍ସାଇଡର ମାତ୍ରା ୮୦ ୟୁନିଟ(ug/m^3 )ରହୁଥିବାବେଳେ ଏବେ ତାହା ହଠାତ ୧୭୦୦ ୟୁନିଟକୁ ବଢିଯାଇଛି ।

ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ହଠାତ ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇନ ବଢିଯିବା କୌଣସି ଜୈବପଦାର୍ଥ (ଯେପରିକି ପଶୁ, ମଣିଷ)ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ଜଳାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହୁଛନ୍ତି । ଚୀନରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟାରେ ପଶୁମରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ, ଏଣୁ ଏହା ସମ୍ଭବତଃ ମୃତଶରୀର ପୋଡ଼ିବା ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ପରିବେଶବିତ ଡଃ ଜର୍ଜ ଇମାନୁଏଲ କହିଛନ୍ତି । ଯେତିକି ପରିମାଣରେ ସଲଫର ଡାଇରକ୍ସାଇଡ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗତ ହୋଇଛି ତାହା ଅତିକମରେ ୧୪ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଡ଼ିଲେ ନିର୍ଗତ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.