Odisha news

ଆସନ୍ତା ୯ରୁ ଆମେରିକା , କାନାଡାକୁ ଉଡିବ ୭୫ ଟି ବିମାନ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୩ ଜୁନ୍ : ମିଶନ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଅଧୀନରେ ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ୯ ରୁ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡାର କିଛି ଅଂଚଳକୁ ଭାରତରୁ ୭୫ ଟି ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରିବ । ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକର ବୁକିଂ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ ରୁ କେବଳ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଅ ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ । କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ ବୁଧବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି ।କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଶନ ବନ୍ଦେ ଭାରତରେ ଅଧିକ ବିମାନ ଯୋଗ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଘରକୁ ଫେରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ୍ ୯ ରୁ ଜୁନ୍ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡାକୁ ୭୫ ଟି ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରିବ । ନିରନ୍ତର ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଛି । ଥରେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଫେରିବା ପରେ ଆମେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ବିଚାର କରିବୁ । ବନ୍ଦେ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ ଟି ଦେଶରୁ ଭାରତୀୟଙ୍କ ନିରାପଦ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତନ କରିଛନ୍ତି ।
ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଙ୍ଗଳବାର କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ସଂଖ୍ୟା ୬୫୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ଏବଂ ୬୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ନିଜ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । ଘରୋଇ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଜୁନ୍ ୨ ରେ ୬୫୭ ବିମାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା । ସେଥିରେ ୬୦,୦୮୫ ଲୋକ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ଜୁନ୍ ୦୧ ରେ ୬୪,୬୫୧ ଯାତ୍ରୀ ସର୍ବାଧିକ ୬୯୨ ବିମାନରେ ନିଜ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଂଚିଥିଲେ ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଦେଶରେ ଘରୋଇ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ ତାରିଖରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସହିତ ମେ ୨୫ ରୁ ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.