Odisha news

ବିନା ପାଣିରେ ବି ଗାଡି ଧୋଇହେବ, ଭାରତୀୟ ଯୁବକ କଲେ ଚମତ୍କାର ଆବିଷ୍କାର

0

ଅହମ୍ମଦାବାଦ: ଆପଣ କେବେ ବାଇକ ବା କାର ଧୋଇବାବେଳେ ବାଲଟି ବାଲଟି ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ପାଣି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିଲେ ବି ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇନଥାନ୍ତି | ଏବେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଯୁବକ ଏମିତି ଏକ ଚମତ୍କାର ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ବିନା ପାଣି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଆପଣଙ୍କ କାର ବା ବାଇକ ସଫା ହୋଇଯିବ | ନିଜର ଗବେଷଣା ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମାଧ୍ୟମରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନିତିନ ଶର୍ମା କିଛି ଏଭଳି ଏକ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି | ୩୬ ବର୍ଷୀୟ ନିତିନ ‘ଗୋ ୱାଟରଲେସ’ ନାମକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | ଏହା ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ କାର୍ ଧୋଇବାକୁ ଘରକୁ ଯିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହା ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ନାଗପୁରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ନିତିନ ଏମିତି ଏକ ଲବ୍ରିକାଣ୍ଟ ସ୍ପ୍ରେ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଏକ ବୁନ୍ଦା ପାଣି ନଷ୍ଟ ନକରି କାର ଓ ବାଇକ ପୃଷ୍ଠରୁ ଧୂଳି କଣିକା ଧରିପାରେ |

क
Photo-Yourstory

୨୦୧୭ ରେ, ନାନୋ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରି ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ବିକଶିତ କରିଥିଲେ | ଏଥିପାଇଁ ନିତିନ କିଛି କେମିକାଲ ଇଂଜିନିୟରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଥିଲେ | ଏକ ବର୍ଷର ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଆପ୍ଲାଏଡ୍ ଫିଜିକ୍ସ ଏବଂ ସୁପର ମଲିକୁଲାର ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଭଳି ବିଷୟଗୁଡ଼ିକରେ ଗଭୀର ଜ୍ଞାନ ପରେ, ନିତିନ ଏକ ଲବ୍ରିକାଣ୍ଟ ସ୍ପ୍ରେ ବିକଶିତ କରିଥିଲେ ଯାହା ଜଳ ବ୍ୟବହାର ନକରି କାରରୁ ମଇଳା ବାହାର କରିପାରିବ | ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ରାଜିଲରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥାଏ।

k
Photo-Yourstory

ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ ଧୋଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଏମଏଲ୍ ସ୍ପ୍ରେ ଆବଶ୍ୟକ ଓ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଲିଟର ସ୍ପ୍ରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇଛି | ଏହି ସ୍ପ୍ରେ ମଧ୍ୟ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଏବଂ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ | ତେଣୁ, ଯାନର ବିଭିନ୍ନ ପୃଷ୍ଠ ଏବଂ ରଙ୍ଗର ସ୍ତରଗୁଡ଼ିକ ସେଭଳି ହିଁ ରହିଥାଏ |ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ ଧୋଇବା ପାଇଁ ୪୪୯ ଟଙ୍କା ଏବଂ କେବଳ ବାହ୍ୟ ଧୋଇବା ପାଇଁ ୨୪୯ ଟଙ୍କା ନିଆଯାଉଛି |

Leave A Reply

Your email address will not be published.