ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବଡଚଣା ବ୍ଳକର ଦର୍ପଣ ତହସିଲ ଓ ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ମାଫୀଆଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚାଲିଥିବା ଶତାଧିକ ମାଙ୍କଡା ଓ କଳାପଥର ଖଣିରେ କୋଟି କୋଟିଟଙ୍କାର ଲୁଟପାଟ ହେବା ନେଇ କ୍ରମାଗତ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିବାରୁ ବୁଧବାର ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଅତରିକ୍ତ ସଚ୍ଚିବ ବିଭୁତି ଭୁଷଣ ଦାଶ ଏହି ଦୁଇ ତହସିଲରେ ବେଆଇନ ଖଣି ଅଂଚଳକୁ ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ । ମାଫିଆଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପକ ସରକାରୀ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବେଆଇନ ଭାବେ କୋଟି କୋଟୋି ଟଙ୍କାର ଲଘୁ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଲୁଟପାଟ ହେବା ଓ ସେଥି ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ବହୁ ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷତି ହେଉଥିବା ନେଇ ସେ ତାଜୁବ ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ଦର୍ପଣ ତହସିଲର ବନ୍ଧପଲି, ସମିଆ, କୁବୁଲି ପ୍ରଭୁତି ବେଆଇନମାଙ୍କଡା ଖଣିରେ ପହଂଚି ସେଠାର ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥାନୀୟ ତହସିଲଦାର ଓ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲେ । ଏହି ବେଆଇନ କାର୍୍୍ୟର ସଂପୃକ୍ତ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଟାବ କରି ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏତଲା ଦାୟାର କରିବାକୁ ଶ୍ରୀ ଦାସ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦେଇଥିଲେ । ପରେ ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲର ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଡଙ୍କାରୀ ଓ ରାହାଡପୁର ଦୁଇ ପଥର ଖଣି ଅଂଚଳରୁ ଯାଇ ଶ୍ରୀ ଧାସ ସେଠାରୁ ଲୁଟପାଟ ହୋଇଥିବା ଖଣିଜ ସମ୍ପଦର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିତôଲେ । ତେବେ ଏବେ ସବୁଟାରୁ ଆଖିବୁଝା ଚାଲିଥିବା ରାହାଡପୁରର ବିବିଏଲ ଖଣି ଚଢୈଇଧରା ଗଙ୍ଗେଇ ଡୁବୁରୀ ଓ ଲୁଣିବର ଖଣି ସମେତ ବିଛାଖଣ୍ଡିରେ ଚାଲିଥିବା ଲୁଟପାଟ ଅଂଚଳକୁ ସେ ଯାଇ ନଥିବା ଜନାପଡିଛି । ଏହିସବୁ ଅଂଚଳକୁ ସେ ଯାଇଥିଲେ ପ୍ରଶାସନର ଓ ମାଫିଆଙ୍କର ଅସଲ ମୁଖା ଖୋଲି ଯାଇଦ୍ନ୍ା ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ତେବେ ଏହି ସବୁ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦର ଲୁଟପାଟ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ତହସିଲ ଅଂଚଳରେ ୧୧ଟି ରାଜସ୍ୱ ତନଖି ଫାଟକ ବସାଇବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ସଚ୍ଚିବ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତାଙ୍କ ସହ ଯାଜପୁର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଜି୍ଲଲାପାଳ, ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ, ଦୁଇ ତହସିଲଦାର ଓ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here