ଭୁବନେଶ୍ବର: ଡଟ୍‌ ଫେଷ୍ଟ୍‌ର ପଞ୍ଚମ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମଞ୍ଚରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା ସାତୋଟି ନୃତ୍ୟର ମହାସଙ୍ଗମ। ଏହା ବୟାନ କରୁଥିଲା ଭାରତର ବିବିଧତାରେ ଏକତାକୁ। ସବୁ ଧର୍ମ, ନୃତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ଅନ୍ବେଷଣ ଶାନ୍ତି ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଏହି ନୃତ୍ୟ ମାନବ ଜାତି ଯେ ଏକ, ବାର୍ତ୍ତା ବଣ୍ଟୁଥିଲା। ମଣିପୁରୀ, କଥକ, ମୋହିନୀଆଟ୍ଟମ, କୁଚିପୁଡ଼ି, ଓଡ଼ିଶୀ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ ସହ ତାଳବାଦ୍ୟ ଓ କନ୍‌ଟେମ୍ପରାରି ନୃତ୍ୟ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ବାଦ ଚଖାଇଥିଲା। ‘ସପ୍ତବର୍ଣ୍ଣା’ ନୃତ୍ୟ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ୧ ଘଣ୍ଟା ୪୫ ମିନିଟ୍‌ ଧରି ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲା। ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପରିବେଷିତ ଏହି ନୃତ୍ୟରେ ୮୦ଜଣ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ‌ଶୈବପୀଠ ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ ପ୍ରଥମେ ନଟରାଜ ଶିବଙ୍କ ବନ୍ଦନାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ନୃତ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଅରୁଣା ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରିକଳ୍ପିତ ଏହି ନୃତ୍ୟରେ ୭ ଜଣ ନୃତ୍ୟଗୁରୁ ନୃତ୍ୟ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟକୁ ବିମ୍ବାବତୀ ଦେବୀ, କଥକ ନୃତ୍ୟକୁ ଅସୀମ ପଟ୍ଟାଚାର୍ଯୀ, ମୋହିନୀଆଟ୍ଟମ ନୃତ୍ୟକୁ ମୋମ୍‌ ଗାଙ୍ଗୁଲି, କୁଚିପୁଡ଼ି ନୃତ୍ୟକୁ ବୈଜୟନ୍ତୀ କାଶୀ, କନ୍‌ଟେମ୍ପରାରି ନୃତ୍ୟକୁ ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ରାଜ୍‌ ଅର୍ଶ ଓ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟକୁ ଅରୁଣା ମହାନ୍ତି ସଂଯୋଜନା କରିଥିବା ବେଳେ ତାଳବାଦ୍ୟକୁ ଗୁରୁ ଧନେଶ୍ବର ସ୍ବାଇଁ ଓ ଗୁରୁ ରାମହରି ଦାସ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭରୁ ଶିଶୁ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଅନନ୍ୟା ଶ୍ରୀତମ ନନ୍ଦଙ୍କ କଣ୍ଠର ଯାଦୁ ଶ୍ରୋତାଙ୍କୁ ରୋମାଞ୍ଚିତ କରିଥିଲା।

 

Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here