ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,  ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଗ୍ରାମ ଉନ୍ନୟନ ସବଡିଭିଜନରେ ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ନଷ୍ଟଭ୍ରଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ଦେକାଯାଇଛି । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ରାସ୍ତା ଓ କୋଠାବାଡି ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟାପକ ଗଫଲତି ଚାଲିଥିଲା ବେଳେ ଚଣ୍ଡିଖୋଲସ୍ଥିତ ସବଡିଭିଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନିର୍ମିତ ଅତିଥି ଶାଳା ଓ କର୍ମଚାରୀ ବାସଗୃହ ସମେତ ସେଠାକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଏବେ ଜଣା ପଡିଛି । ଏହି ସବୁ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରାୟ କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ସେବାରେ ଲାଗିବା ପୂର୍ବରୁ ଖୂବ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଗଲାଣି । ଅତିଥିଶାଳା(ବିଶ୍ରାମଗୃହ) ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୧୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଇ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଉଦଘାଟନ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ତାହା ଭୂତ କୋଠୀ ପାଲଟିଛି ଏହି ଘର ବ୍ୟବହାର ଅନୁପ ଯୋଗୀ ହୋଇପଡିଥିଲା ବେଳୈ ତାହା ୧୩ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଉପର ମହାଲା ନିର୍ମାଣ ହେଉଛୀ । ସେହିପରି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୪ଟି କ୍ୱାଟର ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ନିର୍ମାଣ ସରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଅଦ୍ୟଅବଧି ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଠାରୁ କର୍ମଚାରୀ କ୍ୱାଟର ଓ ଅତିଥି ଶାଳାକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ରାସ୍ତା ଏବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଟିରେ ମିଶିଯାଇଛି । ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ଚଳପ୍ରଚଳ ହୋଇ ନଥିଲା ବେଳେ ତାହା କିପରି ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା ସେଥିନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ହୋଇଛି । ବିଭାଗୀୟ ଅଧିନରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ରାସ୍ତା ଠାରୁ ଗୃହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଘଟଣାମାନ ଧିରେ ଧିରେ ପର୍ଦ୍ଦାପାସ ହେବାକୁ ଲାଗିଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ତତକାଳୀନ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରି ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ବୀଧାୟକ ଅମର ପ୍ରସାଦ ଶତପଥି ଖୁବ ଧୁମଧାମରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ ଓ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହା ଅପନ୍ତରା ହୋଇଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାହାରି ଦୃଷ୍ଟି ପଡୁ ନାହିଁ । ଘର ଚାରିପଟରେ ଅନାବାନା ଗଛ ଉଠିବା ସହିତ ସେଠାରେ ସରୀସୃପ ବାସ କଲେଣି । ବସାଘର ନିର୍ମାଣ ପୁର୍ବରୁ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗୀ କରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥାଏ, ମାତ୍ର ଏହି କଲୋନୀକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଓ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଅଦ୍ୟାବଧି କରାଯାଇ ନାହିଁ । ତେବେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ନିର୍ମାଣାଧିନ ଆର.ଡି.କଲୋନୀ ଓ ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ ଏବେ ଭୂତ କୋଠୀରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ଏଥିନେଇ ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ଓ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବୀ ହୋଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here